אודות

הקמנו את 'גיור כהלכה' מתוך גישה ציונית דתית, הבנה עמוקה של ההלכה, וחיבור חזק לחברה הישראלית, במטרה לתת מענה לאנשים בעלי זהות ושייכות יהודית, המבקשים להיות יהודים על פי ההלכה ולהקים משפחה יהודית במדינת ישראל

רשת בתי הדין 'גיור כהלכה', הוקמה על ידי הרב נחום רבינוביץ' זצ"ל, לשעבר ראש ישיבת ההסדר במעלה אדומים וזקן רבני הציונות הדתית. לאחר פטירתו, בחודש מאי 2020, ממשיכה הרשת להתנהל לאור חזונו: גיור מאיר פנים, מתוך אהבת ה' ואהבת האדם.

 עבור מי הקמנו את 'גיור כהלכה'?

במדינת ישראל חיים היום למעלה מ- 400 אלף "חסרי דת". מדובר, למעשה, בעולים שהגיעו לארץ מתוקף חוק השבות – בנים לאב יהודי או נכדים לסבים יהודים – אך הם עצמם אינם יהודים על פי ההלכה, כיון שאמם אינה יהודייה. אנשים אלה הגיעו לכאן מתוך זיקה עמוקה לעם ומסורת ישראל, הם מגדירים את זהותם כיהודית ורבים מהם מבקשים להתגייר ולהשלים את תהליך שיבתם לציון.

לאורך השנים ממשלות ישראל כשלו במתן מענה הולם לציבור זה, ומתגיירים רבים אינם מוצאים את מקומם במערכת הגיור הממלכתית. המאמצים לאורך השנים להסדיר חוק שישים סוף למחדל הגיור לא הניבו פרי, ובאין מענה מהממשלה, הקמנו בשנת 2015 – קבוצת ארגונים ורבנים העוסקים בגיור – מערכת גיור אורתודוכסית עצמאית, המציעה גיור נגיש, אישי ומכבד לקטינים ומבוגרים, דור שני לעולים ממדינות חבר העמים לשעבר.

 גישה מתחשבת במתגיירים מ'זרע ישראל'

בתי הדין שלנו מכירים בכך שיש מאות אלפי עולים ובניהם, שהנם בעלי קשר משפחתי ליהדות, שהגיעו לישראל בזכות חוק השבות, ואשר מאמינים שישראל היא הבית של העם היהודי בכלל ושלהם בפרט. אנשים אלה חיים בישראל, מתחנכים בחינוך יהודי, רואים עצמם חלק בלתי נפרד מהחברה היהודית בישראל, ואינם מכירים שום תרבות אחרת זולת התרבות היהודית. אנחנו מבינים שבבואם אלינו להתגייר, הם כבר נושאים עמם מטען יהודי משמעותי, ומתחשבים בכך.

מסלול מיוחד לילדים

אנו מציעים לילדים תהליך גיור פשוט ומהיר, המעניק חוויה חיובית ומעצימה. המסלול מתאים לילדים שנולדו לאב יהודי ולאם לא יהודיה וכן לילדים שנולדו לשני הורים יהודים בתהליכי פריון, כמו אימוץ, תרומת ביצית או פונדקאות.


להתגייר בדרך בה היהדות מחזירה אהבה

מסלול הגיור שלנו מותאם לכל מתגייר באופן אישי, בהתאם לאורח חייו, ידיעותיו, ומצבו המשפחתי והחברתי. בזכות הגישה הכנה והמציאותית שלנו – המתגיירים שלנו מאמצים בצורה אמיתית את המסורת היהודית אל חייהם, והגיור מהווה גורם מעצים לזהותם היהודית. לא פעם שמענו את המתגיירים שלנו מעידים כי הם מוקסמים מהאווירה הנעימה והמכבדת השורה בבתי הדין, ממאור הפנים של הדיינים ומהאכפתיות של צוות הרכזים. לשמחתנו, גם לאחר הגיור, המתגיירים חוזרים אלינו להמשך הכוונה, והם רואים בנו מקור לתמיכה בקיום חייהם היהודים.

הרבנים שלנו

היום חברים ברשת 'גיור כהלכה' כשישים רבנים – ראשי ישיבות, רבני ערים וקהילות – שהחליטו לעסוק בגיור מתוך תחושת שליחות ואחריות לאומית, זאת בנוסף לשלל עיסוקיהם.

בין הדיינים שלנו ניתן למנות את הרב שלמה ריסקין – רב היישוב אפרת ויו"ר מוסדות אור תורה סטון, הרב רא"ם הכהן – ראש הישיבה ורב היישוב עתניאל, הרב יעקב מדן – ראש ישיבת הר עציון, הרב דוד סתיו – רב היישוב שהם, יו"ר ארגון רבני צהר ויו"ר עמית במוסדות אור תורה סטון, הרב חיים אמסלם – פוסק ומחבר הספר 'זרע ישראל', הרב יהודה גלעד – רב הקיבוץ לביא וראש ישיבת מעלה גלבוע, הרב דוד ביגמן – ראש ישיבת מעלה גלבוע, הרב שלמה וילק – ראש ישיבת מחניים ורב קהילה בירושלים, הרב יהושע רייך – ראש כולל הלכה וראש המכון למנהיגות הלכתית, אור תורה סטון ורב קהילה ביישוב אפרת, הרב אורן דובדבני – ראש מערך הכשרות של צהר ועוד עשרות רבנים המשמשים כדיינים בבתי הדין השונים.

עובדות ומספרים

הנתונים נכונים לחודש מאי 2020

מפי הרבנים שלנו

הרב נחום רבינוביץ' זצ"ל, מייסד 'גיור כהלכה', לשעבר ראש ישיבת ההסדר במעלה אדומים וזקן רבני הציונות הדתית:

תקומת מדינת ישראל וקיבוץ הגלויות מעמידים אותנו חדשים לבקרים בפני אתגרים אשר חלק מהם קשורים ליסודותיה של היהדות. אתגרים הדורשים התמודדות הלכתית, אחריות ציבורית ומבט הלכתי־ציבורי. אחד האתגרים המרכזיים הוא נושא הגיור... הגיור בזמן הזה הוא אתגר דתי, חברתי ולאומי ראשון במעלה. אסור לנו להתחמק מלהתמודד עִמו או לדחותו. עלינו להירתם בכל עוז לסוגיות גיור הקטינים ולהקים בכל עיר ועיר בתי דין לגיורם, ובכך יתקיים בנו מהרה מקרא שכתוב (ישעיה סו, כ): "והביאו את כל אחיכם מכל הגוים"; "וגַלתי בירושלִַם וששתי בעמי" (ישעיה סה, יט).

מפי הרבנים שלנו

הרב דויד סתיו, רב היישוב שהם, יו"ר ארגון רבני צהר ודיין ב'גיור כהלכה'

אנו זוכרים את היותנו גרים בארצות זרות וזוכרים את הציווי האלוקי להתייחס באהבה ובחמלה לגר המבקש להסתופף אל אומתנו ואמונתנו. לכן ידינו פתוחות לאלו הטעונים גיור מבחינה הלכתית, כיוון שרק אביהם היה יהודי, ומעודדים אותם לפתוח בתהליכי גיור.ואנו תקווה שלאחר שחזינו בקיבוץ גלויות ושיבת ציון נחזה גם בהבטחת הנביא "הנה אנכי שולח לכם את אליהו הנביא... והשיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם".

מפי הרבנים שלנו

הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון עתים, ממייסדי 'גיור כהלכה':

העבודה עם גיור כהלכה חשפה בפני צדדים חדשים של העם היפה והמיוחד שלנו. כל בית דין הוא מרגש, כל סיפור נוגע ללב, והסיפורים האישיים משתלבים במארג הסיפור הלאומי של עם ישראל. אני נוכח שוב ושוב, שהצורך בשייכות הוא אחד הצרכים הבסיסיים של בני האדם ואי-אפשר להתעלם ממנו. מוטלת עלינו החובה לעשות הכל למען המתגיירים; לקרב את אלו שמחפשים להתקרב ולחבק את אלו שכבר הפכו לשותפים בגורלו של עם ישראל.
פנייה מהירה

פנייה מהירה

לחץ כדי לסגור חלונית טופס צור קשר מהיר